FOLISCAN HOME- FAQ
Postanowiliśmy zebrać najczęstsze pytania dotyczące bezpłatnych badań USG w ramach projektu FOLISCAN HOME
Kiedy najlepiej wykonać badanie?
Optymalny moment na wykonanie USG ginekologicznego zależy od celu badania.
Dla USG kontrolnego/ profilaktycznego najlepszy moment to 1. faza cyklu (dni 5–10) – po zakończeniu krwawienia miesiączkowego . Ten czas umożliwia ocenę endometrium (błony śluzowej macicy) w jego najcieńszej postaci, pozwala wykryć torbiele, mięśniaki, polipy itp. bez „maskowania” przez zgrubiałe endometrium, daje dobrą widoczność jajników i ewentualnych pęcherzyków dominujących.
Kto będzie wykonywał badania? Czy będą to studenci?
Badanie wykonywane są przez doświadczonych specjalistów ginekologii i położnictwa, certyfikowanych ultrasonografistów:
dr n. med. Jan Modzelewski- kierownik naukowy projektu
dr n. med. Łukasz Pydyś
lek. Katarzyna Muzyka-Placzyńska
lek. Krzysztof Herman
W badaniach nie biorą udziału studenci.
Czy mogę zgłosić się na badanie jeśli nie rozpoczęłam jeszcze współżycia?
Kwestia ta wymaga indywidualnej oceny. Nie jest to wykluczone, zwłaszcza jeśli pacjentka była już badana ginekologicznie, przy użyciu wziernika. Kwestia ta wymaga indywidualnej oceny. Badania wykonywane są tylko przy użyciu sondy dopochwowej. Nie ma możliwości wykonania badania przezbrzusznego.
Jakie dane wykorzystywane są do projektu badawczego?
Zanonimizowane nagrania obrazu USG przekazywane są do realizatora projektu: MIM Fertility. Żadne dane osobowe nie będą przekazywane.
Nagrania zostaną wykorzystane do opracowania i wdrożenia systemu wspierającego samodzielne wykonywanie dopochwowego badania USG opartego o algorytmy sztucznej inteligencji. Projekt jest współfinansowany przez Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG), Ścieżka Smart. Badanie posiada zgodę Komisji Bioetycznej.
Czy otrzymam wynik badania?
Oczywiście, każda pacjentka otrzyma pisemny wynik badania USG wraz z autoryzacją lekarza. W razie stwierdzenie jakichkolwiek nieprawidłowości pacjentka otrzyma również stosowne zalecenia.
Jestem w ciąży, czy mogę przyjść na badanie?
Niestety nie jest to możliwe. W projekcie mogą wziąć udział tylko pacjentki:
– dorosłe
– niebędące w ciąży
– przed menopauzą
Czy przy okazji będę mogła wykonać cytologię?
Jak najbardziej. Prosimy o zgłoszenie tej informacji w recepcji, gdyż cytologia musi być pobrana przed założeniem sondy USG do pochwy.
Specjalnie dla pacjentek biorących udział w projekcie, przygotowaliśmy promocyjne ceny cytologii płynnej LBC oraz LBC + HPV.
Czy to na prawdę jest bezpłatne?
Tak! Od pacjentek biorących udział w projekcie nie pobieramy żadnych opłat. Jedynym warunkiem jest podpisanie zgody na udział w badaniu oraz zgody RODO.